Przejdź do głównej zawartości

Chór INOVROCLAVIENSIS powrócił ze Sztokholmu

Chór  i zespół „INOVROCLAVIENSIS” z  Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka  w Inowrocławiu koncertował  w  Sztokholmie. Śpiewacy uczestniczyli w  35.Światowym Kongresie Chórów  Federacji Pueri Cantores reprezentując  także Archidiecezję Gnieźnieńską . Obchodzący w tym roku  65 lecie kongres międzynarodowej  federacji   Pueri  Cantores  był pod hasłem „Instrumenty Pokoju”  i  po raz pierwszy miał charakter ekumeniczny. Razem z dziewięcioma innymi chórami z polskiej federacji byliśmy  trzecią potęgą  na kongresie po Niemcach i Hiszpanach – mówi dyrygent Izabela Szyma-Wysocka.

08.07.2009 (środa): Ceremonia otwarcia  kongresu ze śpiewem 122 chórów świata odbyła się  w środę wieczorem na wyspie Djurgarden, na wzgórzu Solliden, na scenie koncertowej  słynnego  sztokholmskiego Skansenu. Potężna  i  donośna  melodia   „Ody do Radości” Ludwika van Beethovena w wykonaniu  4 tysięcy  chórzystów  wywarła wielkie wrażenie nie tylko na słuchaczach, ale także na samych wykonawcach.

09.07.2009(czwartek): W  przyjęciu  dla  gości kongresu  w Sali błękitnej Ratusza  na  zaproszenie  Prezydenta Miasta Sztokholmu uczestniczyła pani dyrygent Danuta Szyma.  W tej właśnie sali odbywają się corocznie tradycyjne bale na cześć noblistów. Tutaj  dyrygent  „Inovroclaviensis” podarowała  Prezydentowi Sztokholmu piękny album  „Skarby Kujaw i Pomorza”.   Album  ten wydany  pod patronatem Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego  i  wizyta w Ratuszu były  szczególną  okazją do zaprezentowania naszego Regionu i Inowrocławia. Osobistym tłumaczem  w rozmowie  Danuty Szyma  z  ks. Biskupem Andersem Arboreliusem   i prezydentem Sztokholmu był zaprzyjaźniony z chórem pan Marek Goczkowski z Upsali w Szwecji.

Chórzyści  w  tym czasie zwiedzali  Muzeum Okrętu Gustav Vasa.  Po kolacji  odbyły się dwa  Open-concerts  „Inovroclaviensis” z  muzyką renesansową na sztokholmskiej Starówce Gamla Stan. Pierwszy koncert miał miejsce  przed Pałacem Królewskim  w pobliżu  kościoła Storkyrka, drugi koncert odbył się na placu Stortorget przed Muzeum Nobla w miejscu  przyznawania corocznie nagród Nobla. Pomimo że koncerty były nieafiszowe  ( poza kongresem)  mieliśmy zaciekawioną i oczarowaną  sztuką renesansu publiczność. Pikanterii dodawał fakt koncertowania  w renesansowych kostiumach z epoki,  gra na historycznych instrumentach jak viole da gamba, lutni, fideli, rebecu czy krumhornach oraz  oryginalne tańce z dworów Europy. Najwięcej oklasków zespół otrzymał jednak za wykonanie repertuaru z renesansowego dworu polskiego w Krakowie na Wawelu . „Inovroclaviensis” zespół unikalny w Europie, zdobywca licznych nagród na konkursach i  bywalec nawet  na profesjonalnych festiwalach  pokazał swoją klasę i  koncertując dwukrotnie bez wcześniejszej zapowiedzi występu, zdobył  natychmiast  uznanie i podziw mieszkańców Sztokholmu.  Wieczorem  młodzi inowrocławianie zmęczeni, ale szczęśliwi  i jeszcze rozśpiewani wracali  uliczkami Starówki do autokaru na plac przed Pałacem Królewskim, wzbudzając zaciekawienie i aplauz. W hotelu - w czasie  wolnym od koncertów i zwiedzania Sztokholmu – korzystali codziennie z basenu, siłowni i sauny zawsze pod nadzorem pedagogów.

10.07.2009 (piątek.): Tego dnia po śniadaniu chórzyści  „Inovroclaviensis” przybyli na wyspę/dzielnicę Sodermalm do katolickiej Katedry w Sztokholmie na  Mszę św. koncelebrowaną w intencji polskiej federacji  oraz koncert. W Katedrze dzieła muzyki sakralnej wykonało  10 chórów Polskiej Federacji Pueri Cantores:  z Krakowa, Zabrza, Olsztyna, Inowrocławia, Wrocławia, Kalisza, Siedlc, Białej Podlaskiej, Tarnowa i Lublina. Słuchając  pięknego śpiewu  400 chórzystów zdawało się, że uniesie on sklepienie katedry. Należy dodać informację, że Polska Federacja Pueri Cantores została założona 17 lat temu przez ks. prof. Andrzeja Zająca  i liczy obecnie ponad  40 chórów. Po obiedzie i wypoczynku w hotelu  nastąpił przejazd naszego chóru przez nowoczesne centrum handlowe miasta , plac Sergels Torg, główną ulicą Sveavagen do luterańskiego kościoła St. Johannes kyrka , na  koncert  wyznaczonych chórów, także „Inovroclaviensis”. Federacja Pueri Cantores  powstała w 1944 w momencie, kiedy jeszcze  trwała  wojna. W związku z tym  na kongresach jest zawsze akcent walki o utrzymanie Pokoju na świecie. Po odbywających się w jednakowym czasie koncertach w 16 świątyniach Sztokholmu chóry przechodziły z marszem Pokoju do najstarszej części miasta  na „szwedzki Wawel” (Riddarholmen). Trasa  przejścia chóru „Inovroclaviensis”  przebiegała  koło Opery Królewskiej, wysepki  Helgeandsholmen z budynkami Parlamentu na wyspę Gamla Stan z innymi budynkami instytucji państwowych i wysepki  Riddarholmen(Rycerska), gdzie na placu Birger Jarls Torg z kościołem pofranciszkańskim, który jest szwedzką nekropolią królewską  zeszły się wszystkie  122 chóry z wcześniej wspomnianych 16 kościołów miasta na wspólne nabożeństwo o pokój na świecie. Nabożeństwu przewodniczył ks. Biskup Anders Arborelius. Chóry świata uczestniczące w tym meetingu reprezentowały swój kraj, region  miasta i diecezje. Wieczorem był czas wolny ze sportowymi atrakcjami hotelu...

11.08.2009 (sobota): W dniu tym, przed południem  był czas wolny od koncertów. Wykorzystując to  starsza grupa chórzystów „Inovroclaviensis” pojechała metrem na dalsze zwiedzanie miasta w tym najpiękniejszych zakątków Starówki z idącymi to w górę to w dół uliczkami, m.in. najwęższej uliczki Sztokholmu ok.90cm Marten Trotzigsgran, pomnika św. Jerzego walczącego ze smokiem, kościoła Niemieckiego, bogato dekorowanych kamieniczek. Ponownie znów zwiedzaliśmy  Wyspę Rycerską (Riddarsholmen) z Pałacem Wrangla i pozostałościami średniowiecznych umocnień z wieżą Birgera Jarla z XV w. Następnie przeszliśmy do Ratusza Sztokholmskiego na wyspie Kungsholmen. Spacerowaliśmy także po nowszym Sztokholmie czyli dzielnicy  Norrmalm, gdzie  znajduje się m.in. centrum konferencyjne Norra Latin, Dom Ludowy, deptak Drottninggatan z Muzeum Augusta Strindberga i  jego pomnikiem. Na pobliskim Skwerze Tegnerlunden znajduje się piękny luterański kościół Adolf Frederiks kyrka z grobem premiera Olofa Palme na przykościelnym cmentarzu. Następnie wróciliśmy  na Gamla Stan. W tym samym czasie młodsi chórzyści wspaniale bawili się  w pobliżu hotelu w nowoczesnym i atrakcyjnym wesołym miasteczku. Spotkanie obu grup nastąpiło przy obiedzie, który zjedliśmy w zacisznym skwerku przy kościele Fińskim. Potem był czas na  spacery po Starówce  i zakupy pamiątek. Od 15.30 była próba chórów na zabytkowym Riddarholmen  przed kościołem pofranciszkańskim. O godz. 17.00  chóry kongresu uczestniczyły  koncertowo w muzycznej liturgii  Mszy św. na Riddarholmen koncelebrowanej przez kardynała Waltera Kaspera i biskupa  Andersa Arboreliusa, którą zakończono wykonaniem słynnego „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” G.F.Haendla. Po mszy  ogłoszono wyniki wyborów na prezydenta Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Został nim ks. prof. Robert Tyrała z Krakowa dotychczasowy prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores. Obecne na 35.Kongresie chóry polskiej federacji szczególnie radośnie świętowały to  historyczne wydarzenie  i z tej okazji  odśpiewały uroczyste Gaude Mater Polonia. Po kolacji  powrót do hotelu na wypoczynek.

12.08.2009 (niedziela): Po śniadaniu, spakowaniu bagaży i  wymeldowaniu chóru z hotelu nastąpił wyjazd do Skansenu na wyspę Djurgarden. Tu była próba, następnie koncert chórów na nabożeństwie ekumenicznym z udziałem kardynała  Waltera  Kaspera.  Po koncercie  wszystkie chóry oficjalnie i entuzjastycznie powitały nowego prezydenta międzynarodowej federacji  ks. prof. Roberta Tyrałę.  Później nastąpiła ceremonia zamknięcia  35.Światowego Kongresu Pueri Cantores w Sztokholmie.

Chórzyści „Inovroclaviensis” składają  szczególne  podziękowania  Wszystkim , dzięki którym mogli wyjechać, a w szczególności rodzicom.  Po zabytkach  Sztokholmu  oprowadzał  inowrocławski  globtroter  Antoni Ścigacz - pilot i tłumacz grupy, a wydarzenia  zapisali medialnie :  Marcin Wysocki i  Małgorzata  Pozimka.

Popularne posty z tego bloga

Etiudy czasu pandemii ’2020.

  W zespołach „Inovroclaviensis” śpiewają i muzykują kreatywne grupy dzieci i młodzieży. Są ambitni, pomysłowi  i wytrwali; niektórzy pomimo pandemii dojeżdżają na zajęcia autobusami z małych miejscowości, z okolic Inowrocławia. Oprócz nauki w szkolnej  doskonalą swoje talenty w chórze „Inovroclaviensis Cantans” i zespole „Musica Antiqua Inovroclaviensis”.

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny”

Piknik Historyczny „Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny” - Konstytucja 3Maja, 15lecie Polski w Unii Europejskiej, Rok Stanisława Moniuszki. „Inovroclaviensis Cantans ” – jako gość specjalny szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Górze. Dyrygent Izabela Szyma- Wysocka, akompaniator Danuta Szyma . Partie solo wykonali: Jakub Bednarski, Oliwia Kostkowska, Natalia Kowalkowska, Agnieszka i Ania Smolińskie, Franek Złotecki, Asia Rataj. Chór reprezentuje MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. foto: K. Kowalkowska