Przejdź do głównej zawartości

Premiera filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”

Zespół MUSICA ANTIQUA INOVROCLAVIENSIS z Inowrocławia uświetnił  koncertem ogólnopolską premierę filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”.

Film ten wpisany w obchody Międzynarodowego Roku Astronomii  jest pierwszym od 20 lat polskim pełnometrażowym filmem  animowanym dla dzieci. Jest to ponad 90 minutowa opowieść o życiu Mikołaja Kopernika .

W filmie Kopernikowi głosu udzielił Piotr Adamczyk, a Annie  urocza Anna Cieślak. Twórcy  "Gwiazdy Kopernika" skoncentrowali się na młodości wielkiego uczonego, wykreowali postać  mającą   w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy, a także rozmaite wady. Teorię wielkiego naukowca ukazano niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera,  a  tej postaci głosu użyczył Jerzy Stuhr. W filmie słyszymy również głosy Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego, a muzykę skomponował Abel Korzeniowski.

Wiadomo już, że "Gwiazda Kopernika" zostanie pokazana w Moskwie, Stuttgarcie i Los Angeles oraz na festiwalu filmowym w Gdyni. "Gwiazda Kopernika" doczeka się także wersji anglojęzycznej. "Gwiazda Kopernika" to animacja składająca się z ponad 450 tysięcy obrazów. Pracowało nad nią aż 60 artystów. Film kosztował 6 milionów złotych.

Zaproszenie zespołu  Musica Antiqua Inovroclaviensis z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu przez Urząd Miasta Torunia do występu  na tej ogólnopolskiej uroczystości jest promocją naszego miasta w regionie i kraju. Właśnie dawną muzyką  i tańcem witał  „Inovroclaviensis” gości przybywających na premierę filmu. Po premierze wraz z zespołem „Inovroclaviensis” na bajecznym przyjęciu bawił  się sam mistrz astronomii Mikołaj Kopernik, przemiła Anna Cieślak, a czołowi twórcy filmu stanęli także do  pamiątkowego  zdjęcia. Koncert był przygotowany przez  kierownictwo artystyczne zespołu Izabelę Szyma-Wysocką  i Danutę Szyma.

Galeria

Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Wyśpiewaliśmy życzenia......

Na jubileuszu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w
Toruniu, specjalne życzenia wypowiedziane sztuką renesansu złożył również
najmłodszy gość koncertu „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK im.
Janusza Korczaka w Inowrocławiu.
fot. K.Kowalkowska

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chór…