Przejdź do głównej zawartości

Premiera filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”

Zespół MUSICA ANTIQUA INOVROCLAVIENSIS z Inowrocławia uświetnił  koncertem ogólnopolską premierę filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”.

Film ten wpisany w obchody Międzynarodowego Roku Astronomii  jest pierwszym od 20 lat polskim pełnometrażowym filmem  animowanym dla dzieci. Jest to ponad 90 minutowa opowieść o życiu Mikołaja Kopernika .

W filmie Kopernikowi głosu udzielił Piotr Adamczyk, a Annie  urocza Anna Cieślak. Twórcy  "Gwiazdy Kopernika" skoncentrowali się na młodości wielkiego uczonego, wykreowali postać  mającą   w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy, a także rozmaite wady. Teorię wielkiego naukowca ukazano niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera,  a  tej postaci głosu użyczył Jerzy Stuhr. W filmie słyszymy również głosy Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego, a muzykę skomponował Abel Korzeniowski.

Wiadomo już, że "Gwiazda Kopernika" zostanie pokazana w Moskwie, Stuttgarcie i Los Angeles oraz na festiwalu filmowym w Gdyni. "Gwiazda Kopernika" doczeka się także wersji anglojęzycznej. "Gwiazda Kopernika" to animacja składająca się z ponad 450 tysięcy obrazów. Pracowało nad nią aż 60 artystów. Film kosztował 6 milionów złotych.

Zaproszenie zespołu  Musica Antiqua Inovroclaviensis z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu przez Urząd Miasta Torunia do występu  na tej ogólnopolskiej uroczystości jest promocją naszego miasta w regionie i kraju. Właśnie dawną muzyką  i tańcem witał  „Inovroclaviensis” gości przybywających na premierę filmu. Po premierze wraz z zespołem „Inovroclaviensis” na bajecznym przyjęciu bawił  się sam mistrz astronomii Mikołaj Kopernik, przemiła Anna Cieślak, a czołowi twórcy filmu stanęli także do  pamiątkowego  zdjęcia. Koncert był przygotowany przez  kierownictwo artystyczne zespołu Izabelę Szyma-Wysocką  i Danutę Szyma.

Galeria

Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.