Przejdź do głównej zawartości

Koncerty INOVROCLAVIENSIS w Małopolsce.

Inowrocławski chór INOVROCLAVIENSIS i muzyka dawna Musica Antiqua Inovroclaviensis z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka, działające pod mecenatem Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu koncertowały w Małopolsce w dniach od 27-30.12.2010. Koncerty miały miejsce w Tarnowie, Tuchowie oraz Kąśnej k. Tarnowa. Zespoły z „Korczaka” gościły na zaproszenie tuchowskiego chóru i burmistrza Tuchowa.
Wielką  atrakcją dla młodych artystów  była możliwość gościnnego występu  w Centrum  Paderewskiego. W programie  naszego  koncertu  - dla upamiętnienia  150 rocznicy  urodzin Ignacego Jana Paderewskiego  -  był  recital  Mikołaja Stolarskiego absolwenta inowrocławskiej  szkoły muzycznej , obecnie studenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie  w klasie  akordeonu prof. Klaudiusza Barana,  występ  Marty Kaliny uczennicy  Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu  z klasy fortepianu Witolda Kawalca  oraz  występ inowrocławskiego chóru  INOVROCLAVIENSIS  pod dyrekcją Danuty Szyma.  W Kąśnej  Dolnej  koło Tarnowa  znajduje się jedyna na świecie zachowana w całości dworska rezydencja wybitnego polskiego męża stanu i patrioty, światowej sławy kompozytora i pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. W  tym Dworku Paderewskiego znajduje się muzeum kompozytora, które  pod patronatem Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego pełni funkcję centrum  koncertowego dla znamienitych artystów  i zespołów  kameralnych z Polski i zagranicy,  biorących udział w  Festiwalu Bravo Maestro.

Inowrocławski chór  dał koncert także w Tarnowie  w kościele p.w. Bł. Karoliny Kózkówny na słynnych „Falklandach”,  historycznym miejscu pobytu Ojca Św. Jana Pawła II. W  nowoczesnym Tuchowskim  Domu  Kultury  z muzyką  renesansu  wystąpił zespół  Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierownictwem  artystycznym  Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma.  Na czwartym  koncercie  chóru  Inovroclaviensis bazylika  Tuchowska była wypełniona do ostatniego miejsca, a kunszt wokalny  zaprezentowany przez młodych artystów  zyskał  uznanie słuchaczy. Młodzi ambasadorzy Inowrocławia  koncertując  w  Małopolsce promowali   muzyką Powiat Inowrocławski,  region Kujawsko-Pomorski i Archidiecezję Gnieźnieńską. Zespoły  te reprezentują  Polską  i Światową  Federację  Chórów  Pueri Cantores i  Polski  Związek Chórów i Orkiestr w  Bydgoszczy.

Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas. „Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chó