Przejdź do głównej zawartości

Tuchów` 2011


W numerze 30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011 zostały zamieszczone podziękowania dla zespołu Inovroclaviensis


Przytaczamy je poniżej

30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011

Zespół i chór INOVROCLAVIENSIS ambasadorem Tuchowa na Kujawach i Pomorzu


Zespoły – chór INOVROCLAVIENSIS i Musica Antiqua Inovroclaviensis - z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu koncertowały w Małopolsce w grudniu 2010 na zaproszenie tuchowskiego Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego oraz burmistrza miasta Tuchowa. Wśród koncertów zaplanowanych przez dra Jana Gładysza był występ w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k. Tarnowa. W programie tego koncertu - dla upamiętnienia 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - był recital Mikołaja Stolarskiego absolwenta inowrocławskiej szkoły muzycznej, a obecnie studenta Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana, występ Marty Kaliny, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu z klasy fortepianu Witolda Kawalca oraz występ inowrocławskiego chóru INOVROCLAVIENSIS pod dyrekcją Danuty Szyma. Inowrocławski chór koncertował także w Tarnowie w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny, historycznym miejscu pobytu Ojca św. Jana Pawła II w 1987 r. Z muzyką renesansu wystąpił zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierownictwem artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma w nowoczesnej sali widowiskowej tuchowskiego Domu Kultury. Na czwartym koncercie Inovroclaviensis w bazylice tuchowskiej publiczność wypełniła przepiękną świątynię do ostatniego miejsca. Kunszt wokalny zaprezentowany przez młodych artystów, którzy śpiewali podczas nieustannej nowenny i mszy świętej oraz koncertu kolęd zyskał aplauz i uznanie słuchaczy. Zespoły te reprezentują Polską i Światową Federację Chórów Pueri Cantores oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Wspaniała organizacja koncertów i pobytu pozwoliła nam poznać zabytki i ciekawą historię regionu oraz zyskać nowych, życzliwych przyjaciół. Serdeczne podziękowania kierujemy do burmistrza Tuchowa p. Mariusza Rysia, kustosza bazyliki o. Eugeniusza Leśniaka, ekonoma klasztoru o. Antoniego Wesołowskiego oraz dyrektora Domu Kultury p. Janusza Kowalskiego, a także chórzystów SChM z dyrygentem J. Gładyszem za całodobową troskę o nas. Szczególną wdzięczność pragniemy przekazać p. doktor Janinie Lewickiej, która nie bacząc na późną porę, troskliwie zaopiekowała się naszą chórzystką, zleciła badania na cito i ukierunkowując leczenie, „postawiła ją szybko na nogi”. Nasze relacje z koncertów INOVROCLAVIENSIS w Tuchowie, Tarnowie i Kąśnej k. Tarnowa ukazały się w prasie i mediach regionu Kujawsko- Pomorskiego.

Gościnę w Tuchowie opisują słowa chórzystki Kamili, które cytuję: – Marzyliśmy o koncertach w Krakowie, jednak los zaplanował nam wyjazd do Tuchowa. Zaczęliśmy zbierać informacje, bo nie znaliśmy tej odległej części Polski. A teraz często powracamy w rozmowach i myślach do tuchowskich okolic. Każdy dzień spędzony w tej enigmatycznej krainie zdawał się być wyzwaniem nagradzanym uśmiechem ludzi, którzy logistycznie przygotowywali nasze występy.W tej wspaniałej atmosferze nawet po długich koncertach nie byliśmy zmęczeni, bo „grało nam w duszy”. Toteż w Domu Pielgrzyma muzykowaliśmy do późnego wieczora, a był to czas szczególny, Bożego Narodzenia. Białe puchowe bałwany, sielankowa okolica i ciepło serc gospodarzy zawsze będą w naszej pamięci.Nic dodać i nic ująć. To jest właśnie siła MUZYKI i naszej polskiej kultury, w którą zawsze warto inwestować. I tak zostaliśmy ambasadorami TUCHOWA k. Tarnowa. Z wielkim szacunkiem dla animatora naszych koncertów i dyrygenta SChM, dra Jana Gładysza podpisuje się kierownictwo artystyczne zespołów: Izabela Szyma-Wysocka i Danuta Szyma z Inowrocławia oraz członkowie obu zespołów i opiekunowie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy zapraszając do Inowrocławia.
Popularne posty z tego bloga

Etiudy czasu pandemii ’2020.

  W zespołach „Inovroclaviensis” śpiewają i muzykują kreatywne grupy dzieci i młodzieży. Są ambitni, pomysłowi  i wytrwali; niektórzy pomimo pandemii dojeżdżają na zajęcia autobusami z małych miejscowości, z okolic Inowrocławia. Oprócz nauki w szkolnej  doskonalą swoje talenty w chórze „Inovroclaviensis Cantans” i zespole „Musica Antiqua Inovroclaviensis”.

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny”

Piknik Historyczny „Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny” - Konstytucja 3Maja, 15lecie Polski w Unii Europejskiej, Rok Stanisława Moniuszki. „Inovroclaviensis Cantans ” – jako gość specjalny szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Górze. Dyrygent Izabela Szyma- Wysocka, akompaniator Danuta Szyma . Partie solo wykonali: Jakub Bednarski, Oliwia Kostkowska, Natalia Kowalkowska, Agnieszka i Ania Smolińskie, Franek Złotecki, Asia Rataj. Chór reprezentuje MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. foto: K. Kowalkowska