Przejdź do głównej zawartości

Tuchów` 2011


W numerze 30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011 zostały zamieszczone podziękowania dla zespołu Inovroclaviensis


Przytaczamy je poniżej

30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011

Zespół i chór INOVROCLAVIENSIS ambasadorem Tuchowa na Kujawach i Pomorzu


Zespoły – chór INOVROCLAVIENSIS i Musica Antiqua Inovroclaviensis - z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu koncertowały w Małopolsce w grudniu 2010 na zaproszenie tuchowskiego Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego oraz burmistrza miasta Tuchowa. Wśród koncertów zaplanowanych przez dra Jana Gładysza był występ w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k. Tarnowa. W programie tego koncertu - dla upamiętnienia 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - był recital Mikołaja Stolarskiego absolwenta inowrocławskiej szkoły muzycznej, a obecnie studenta Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana, występ Marty Kaliny, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu z klasy fortepianu Witolda Kawalca oraz występ inowrocławskiego chóru INOVROCLAVIENSIS pod dyrekcją Danuty Szyma. Inowrocławski chór koncertował także w Tarnowie w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny, historycznym miejscu pobytu Ojca św. Jana Pawła II w 1987 r. Z muzyką renesansu wystąpił zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierownictwem artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma w nowoczesnej sali widowiskowej tuchowskiego Domu Kultury. Na czwartym koncercie Inovroclaviensis w bazylice tuchowskiej publiczność wypełniła przepiękną świątynię do ostatniego miejsca. Kunszt wokalny zaprezentowany przez młodych artystów, którzy śpiewali podczas nieustannej nowenny i mszy świętej oraz koncertu kolęd zyskał aplauz i uznanie słuchaczy. Zespoły te reprezentują Polską i Światową Federację Chórów Pueri Cantores oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Wspaniała organizacja koncertów i pobytu pozwoliła nam poznać zabytki i ciekawą historię regionu oraz zyskać nowych, życzliwych przyjaciół. Serdeczne podziękowania kierujemy do burmistrza Tuchowa p. Mariusza Rysia, kustosza bazyliki o. Eugeniusza Leśniaka, ekonoma klasztoru o. Antoniego Wesołowskiego oraz dyrektora Domu Kultury p. Janusza Kowalskiego, a także chórzystów SChM z dyrygentem J. Gładyszem za całodobową troskę o nas. Szczególną wdzięczność pragniemy przekazać p. doktor Janinie Lewickiej, która nie bacząc na późną porę, troskliwie zaopiekowała się naszą chórzystką, zleciła badania na cito i ukierunkowując leczenie, „postawiła ją szybko na nogi”. Nasze relacje z koncertów INOVROCLAVIENSIS w Tuchowie, Tarnowie i Kąśnej k. Tarnowa ukazały się w prasie i mediach regionu Kujawsko- Pomorskiego.

Gościnę w Tuchowie opisują słowa chórzystki Kamili, które cytuję: – Marzyliśmy o koncertach w Krakowie, jednak los zaplanował nam wyjazd do Tuchowa. Zaczęliśmy zbierać informacje, bo nie znaliśmy tej odległej części Polski. A teraz często powracamy w rozmowach i myślach do tuchowskich okolic. Każdy dzień spędzony w tej enigmatycznej krainie zdawał się być wyzwaniem nagradzanym uśmiechem ludzi, którzy logistycznie przygotowywali nasze występy.W tej wspaniałej atmosferze nawet po długich koncertach nie byliśmy zmęczeni, bo „grało nam w duszy”. Toteż w Domu Pielgrzyma muzykowaliśmy do późnego wieczora, a był to czas szczególny, Bożego Narodzenia. Białe puchowe bałwany, sielankowa okolica i ciepło serc gospodarzy zawsze będą w naszej pamięci.Nic dodać i nic ująć. To jest właśnie siła MUZYKI i naszej polskiej kultury, w którą zawsze warto inwestować. I tak zostaliśmy ambasadorami TUCHOWA k. Tarnowa. Z wielkim szacunkiem dla animatora naszych koncertów i dyrygenta SChM, dra Jana Gładysza podpisuje się kierownictwo artystyczne zespołów: Izabela Szyma-Wysocka i Danuta Szyma z Inowrocławia oraz członkowie obu zespołów i opiekunowie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy zapraszając do Inowrocławia.
Popularne posty z tego bloga

Gaudeamus Igitur na WSP im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu

Inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu przewodniczył Rektor uczelni dr Wiesław Juchacz wraz z Senatem, a przybyli nań studenci, przedstawiciele instytucji, organizacji, władz samorządowych współpracujący z placówką. W programie uroczystości zabrzmiał dumny hymn „Gaude Mater Polonia” i wielowiekowestudenckie „Gaudeamus Igitur”. Najlepszym studentom roku akademickiego 2016/2017 wręczono nagrody uczelniane, a studenci pierwszego roku otrzymali indeksy po złożeniu uroczystego ślubowania.

Fragmenty koncertu kolęd zespołów z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu

Fragmenty koncertu nagrano telefonem komórkowym - dziękujemy za udostępnienie
Dodatkowo kilka zdjęć z tego występu


„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie

„Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych.Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również doradosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.