Przejdź do głównej zawartości

Inovroclaviensis Cantans na Jubileuszu w San Damiano Podlasia

Inovroclaviensis Cantans na Jubileuszu  w San Damiano Podlasia.

Jubileusz  800 lecia Charyzmatu  św. Klary z Asyżu obchodziły  zakony klarysek na  całym świecie wraz z zakonami  franciszkańskimi.  W dniach 11-12 sierpnia 2012 Zakon Sióstr Klarysek  w Hajnówce zakończył  uroczystości jubileuszowe  połączone z odpustem ku czci  św. Klary,  patronki telewizji.
Mszy  św. przewodniczył  JE ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz  OFMCap, metropolita diecezji drohiczyńskiej. Dwie z sióstr klarysek  składały  pierwsze śluby  zakonne profesji czasowej. Całą uroczystość uświetniła  bogata liturgia muzyczna chóru Inovroclaviensis Cantans z Inowrocławia. W liturgii po łacinie partie  solowe z chórem  wykonali:  Katarzyna  Andryszak,  Katarzyna Antczak, Andrzej Franczak, Martyna Kryszak  i Konrad Świtaj. Dużą atrakcją dla mieszkańców  Hajnówki i gości  zaproszonych  na  uroczystość  w zakonie  był koncert  renesansowego zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz recital znakomitego akordeonisty Mikołaja Stolarskiego, absolwenta UM im. Fryderyka Chopina w Warszawie . Chór i zespół  występuje  pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma;  reprezentuje  powiat inowrocławski, Młodzieżowy Dom  Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, region Kujawsko-Pomorski, Polską Federację Pueri Cantores  oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy.  Ciekawostką jest to, że siostry klaryski z Hajnówki są najmłodszym zakonem w Polsce  działającym  od 2003, lecz  ich  San Damiano już  stało  się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym. Koncertują  w Hajnówce  znakomite chóry i  zespoły.  Tutaj dwa lata temu na konsekracji  przyklasztornego kościoła pw. Św. Klary  śpiewały  Poznańskie Słowiki pod dyrekcją  prof. Stefana Stuligrosza. Tu,  w znakomitej akustyce  tej świątyni odbywają się koncerty muzyki organowej i zespołów  kameralnych. Po koncertach inowrocławskie słowiki  odpoczywały  w gospodarstwie agroturystycznym w pobliskim Orzeszkowie.  Zwiedziły też Muzeum Multimedialne  i Rezerwat Żubrów w Białowieży.  Wyjazd chóru i zespołu  był  sponsorowany przez  sympatyków   „Inovroclaviensis”  z  odległego   Podlasia, a termin koncertu  był zarezerwowany przez zakon już w sierpniu ubiegłego roku.Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.