Przejdź do głównej zawartości

Niezapomniany koncert „Z pastorałką u żłóbka”

Niezapomniany koncert „Z pastorałką u żłóbka”.
Kto nie był na tym koncercie, niech żałuje. To wydarzenie miało miejsce 12 stycznia 2013 w inowrocławskiej bazylice. W sypiący śniegiem wieczór „Z pastorałką u żłóbka” koncertowała Mała Orkiestra Symfoniczna z Tarnowa i Sanktuaryjny Chór Mieszany z bazyliki w Tuchowie pod dyrekcją dra Jana Mikołaja Gładysza.

Koncert gości spotkał się z dużym aplauzem inowrocławskiej publiczności. Kolędowanie rozpoczęło się liturgią muzyczną mszy świętej. Później program koncertu stanowiły piękne, mało znane w naszym regionie kolędy i w rytmach polskich tańców narodowych. Grupę ponad pięćdziesięciu wykonawców, chórzystów i instrumentalistów, w przeważającej części stanowili gimnazjaliści, licealiści i studenci oraz kilkunastu dorosłych. Należy podkreślić, że Małopolanie potrafili wspaniale zorganizować się, gdyż niektórzy studenci akademii muzycznych zjechali na kolędowanie prosto z innych koncertów w Chinach. Gościnnie z orkiestra grała na klarnecie Kamila Pozimka uczennica inowrocławskiej szkoły muzycznej. W sobotę, przed południem, odbyło się uroczyste spotkanie zespołów z przedstawicielami powiatu inowrocławskiego, kustoszem inowrocławskiej bazyliki, dyrekcją MDK im. Janusza Korczaka, także Radą Rodziców. Goście zwiedzili Instytut Prymasa Kardynała Józefa Glempa, Muzeum Jana Kasprowicza i park uzdrowiskowy. Oba zespoły  gościły w  rodzinach chórzystów Inovroclaviensis Cantans. Wyjeżdżając w niedzielę z Inowrocławia, niestrudzeni kolędowali jeszcze w pobliskim Klasztorze Oblatów Maryi czyli  Sanktuarium Pani Kujaw w Markowicach, a do wieczora jeszcze we Włocławku i Warszawie, zanim dotarli do Tarnowa i Tuchowa.
Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.