Przejdź do głównej zawartości

Niezapomniany koncert „Z pastorałką u żłóbka”

Niezapomniany koncert „Z pastorałką u żłóbka”.
Kto nie był na tym koncercie, niech żałuje. To wydarzenie miało miejsce 12 stycznia 2013 w inowrocławskiej bazylice. W sypiący śniegiem wieczór „Z pastorałką u żłóbka” koncertowała Mała Orkiestra Symfoniczna z Tarnowa i Sanktuaryjny Chór Mieszany z bazyliki w Tuchowie pod dyrekcją dra Jana Mikołaja Gładysza.

Koncert gości spotkał się z dużym aplauzem inowrocławskiej publiczności. Kolędowanie rozpoczęło się liturgią muzyczną mszy świętej. Później program koncertu stanowiły piękne, mało znane w naszym regionie kolędy i w rytmach polskich tańców narodowych. Grupę ponad pięćdziesięciu wykonawców, chórzystów i instrumentalistów, w przeważającej części stanowili gimnazjaliści, licealiści i studenci oraz kilkunastu dorosłych. Należy podkreślić, że Małopolanie potrafili wspaniale zorganizować się, gdyż niektórzy studenci akademii muzycznych zjechali na kolędowanie prosto z innych koncertów w Chinach. Gościnnie z orkiestra grała na klarnecie Kamila Pozimka uczennica inowrocławskiej szkoły muzycznej. W sobotę, przed południem, odbyło się uroczyste spotkanie zespołów z przedstawicielami powiatu inowrocławskiego, kustoszem inowrocławskiej bazyliki, dyrekcją MDK im. Janusza Korczaka, także Radą Rodziców. Goście zwiedzili Instytut Prymasa Kardynała Józefa Glempa, Muzeum Jana Kasprowicza i park uzdrowiskowy. Oba zespoły  gościły w  rodzinach chórzystów Inovroclaviensis Cantans. Wyjeżdżając w niedzielę z Inowrocławia, niestrudzeni kolędowali jeszcze w pobliskim Klasztorze Oblatów Maryi czyli  Sanktuarium Pani Kujaw w Markowicach, a do wieczora jeszcze we Włocławku i Warszawie, zanim dotarli do Tarnowa i Tuchowa.
Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas. „Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chó