Przejdź do głównej zawartości

Inovroclaviensis Cantans na festiwalu MUSICA ANTIQUA ZNEYNAE

Inovroclaviensis Cantans na festiwalu MUSICA ANTIQUA ZNEYNAE

MUSICA ANTIQUA ZNEYNAE - Festiwal Muzyki Dawnej in memorian prof. Kazimierza Piwkowskiego, który miał miejsce w czerwcu 2013 w Żninie. Organizatorem festiwalu był
Żniński Dom Kultury pod przewodnictwem Tomasza Groneta.
Kazimierz Piwkowski - światowej sławy muzyk pochodzący ze Żnina, honorowy obywatel tego miasta, ojciec renesansu muzyki dawnej w Polsce. Twórca znanego na całym świecie zespołu Fistulatores et Tubicinatores Varsovienses oraz rekonstruktor dawnych instrumentów. Wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie od 1966, a od 1976 profesor Uniwersytetu w Saarbruecken w Niemczech. Jego dziadek i ojciec byli organistami w kościele św. Floriana w Żninie. Kazimierz Piwkowski zmarł 3 kwietnia 2012 , a właśnie 15 czerwca 2013 przypadała 88 rocznica jego urodzin.

W pierwszej edycji nowego festiwalu MUSICA ANTIQUA ZNEYNAE wystepowali: zespół Lumen Vocale z Poznania, zespół muzyki dawnej z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którego koncert wzbogacili profesjonalni muzycy z całego kraju, chór Inovroclaviensis Cantans z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu.

Inovroclaviensis Cantans pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma reprezentował powiat inowrocławski, Polską Federację Pueri Cantores oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Chór został nagrodzony długimi oklaskami i otrzymał znakomite recenzje mediów patronujących festiwalowi. Chórowi akompaniował pan Krzysztof Fryska, organista kościoła NMP Królowej Polski w Żninie. Partie solowe programu muzycznego chóru wykonali: Katarzyna Andryszak, sopran i Konrad Świtaj, bas.

Pisząc o nowym festiwalu muzycznym na Pałukach, należy wspomnieć o wspólnym występie zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis z mistrzem Kazimierzem Piwkowskim w bydgoskiej telewizji, dnia 10 lipca 2001. Program prowadziła wtedy pani Barbara Kozber.

Muzyczna spuścizna profesora


Zdjęcia: Zbigniew Bednarski, archiwum zespołu

Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas. „Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chó