Przejdź do głównej zawartości

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Śp. Wojciech Kilar, ad memoriam kompozytora ( 29.12.2013)
W ubiegłym roku wśród wykonawców prestiżowego koncertu w Bazylice Jasnogórskiej z okazji trzech ważnych rocznic - 80 urodzin Wojciecha Kilara, inauguracji 22.Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” oraz Jubileuszu 20 lecia Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores - był chór Inovroclaviensis Cantans z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, pod kierownictwem artystycznym i dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej oraz Danuty Szyma. W koncercie tym wybrane chóry federacji Pueri Cantores i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Częstochowie pod dyrekcją Adama Klocka wykonały utwory sakralne Wojciecha Kilara: Angelus, Bogurodzicę i Exodus. Dyrygent Izabela Szyma-Wysocka jeszcze jako studentka bydgoskiej Akademii Muzycznej śpiewała pod batutą mistrza Kilara na Festiwalu Operatorów Filmowych „Camerimage” w Toruniu. Pani Izabela wspomina ostatnią rozmowę z kompozytorem, po tym koncercie urodzinowym. Wojciech Kilar wiedząc, że jestem z Inowrocławia zapytał „czy dużo już urósł dąb, który zasadziłem u was w Solankach? ? ? … tu zawiesił głos wyczekująco i uśmiechnął się …..” Obiecałam sprawdzić, ale teraz to już Jemu nie odpowiem. To był dla nas niesamowicie emocjonalny koncert, wymagający sił fizycznych i kunsztu śpiewaczego. Niepowtarzalną oprawę wizualną dzieł Wojciecha Kilara tworzyło piękne wnętrze Bazyliki Jasnogórskiej. Wspomnę też, że nasi chórzyści byli wśród wyróżnionych chórów, śpiewających w tym koncercie dzieła światowej sławy kompozytora i wspaniałego, człowieka. Muzykę Jego unieśli w sercach w dalsze życie , bo doskonałość tej muzyki, połączonej z historią Polski, odczuli właśnie wtedy, na tym koncercie w Bazylice Jasnogórskiej. Koncert transmitowała telewizja TVP Katowice oraz TVP Kultura.

Po otrzymaniu wiadomości o śmierci kompozytora „Inovroclaviensis Cantans” uczcił pamięć śp. Wojciecha Kilara minutą ciszy. Oglądając zdjęcia w kronice znowu dzieliliśmy się wrażeniami i wspominaliśmy przygotowania do koncertu. Wspominaliśmy wielki biały namiot „Wieczernik” w którym odbywały się próby z orkiestrą symfoniczną. Tu również zawieraliśmy przyjaźnie w przerwach w pracy nad koncertem inauguracyjnym festiwalu „Gaude Mater’2012”.

Wydarzenia na Jasnej Górze to piękna karta w historii chóru z inowrocławskiego „Korczaka”. Wykonaliśmy monumentalne dzieła instrumentalno-wokalne mistrza Wojciecha Kilara na jego 80 urodzinach, wspólnie z chórami z Krakowa, Białej Podlaskiej, Częstochowy i Tarnowa.

Inovroclaviensis Cantans reprezentuje powiat inowrocławski, Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy, Międzynarodową i Polską Federację Chórów Pueri Cantores.Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.