Przejdź do głównej zawartości

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Śp. Wojciech Kilar, ad memoriam kompozytora ( 29.12.2013)
W ubiegłym roku wśród wykonawców prestiżowego koncertu w Bazylice Jasnogórskiej z okazji trzech ważnych rocznic - 80 urodzin Wojciecha Kilara, inauguracji 22.Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” oraz Jubileuszu 20 lecia Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores - był chór Inovroclaviensis Cantans z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, pod kierownictwem artystycznym i dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej oraz Danuty Szyma. W koncercie tym wybrane chóry federacji Pueri Cantores i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Częstochowie pod dyrekcją Adama Klocka wykonały utwory sakralne Wojciecha Kilara: Angelus, Bogurodzicę i Exodus. Dyrygent Izabela Szyma-Wysocka jeszcze jako studentka bydgoskiej Akademii Muzycznej śpiewała pod batutą mistrza Kilara na Festiwalu Operatorów Filmowych „Camerimage” w Toruniu. Pani Izabela wspomina ostatnią rozmowę z kompozytorem, po tym koncercie urodzinowym. Wojciech Kilar wiedząc, że jestem z Inowrocławia zapytał „czy dużo już urósł dąb, który zasadziłem u was w Solankach? ? ? … tu zawiesił głos wyczekująco i uśmiechnął się …..” Obiecałam sprawdzić, ale teraz to już Jemu nie odpowiem. To był dla nas niesamowicie emocjonalny koncert, wymagający sił fizycznych i kunsztu śpiewaczego. Niepowtarzalną oprawę wizualną dzieł Wojciecha Kilara tworzyło piękne wnętrze Bazyliki Jasnogórskiej. Wspomnę też, że nasi chórzyści byli wśród wyróżnionych chórów, śpiewających w tym koncercie dzieła światowej sławy kompozytora i wspaniałego, człowieka. Muzykę Jego unieśli w sercach w dalsze życie , bo doskonałość tej muzyki, połączonej z historią Polski, odczuli właśnie wtedy, na tym koncercie w Bazylice Jasnogórskiej. Koncert transmitowała telewizja TVP Katowice oraz TVP Kultura.

Po otrzymaniu wiadomości o śmierci kompozytora „Inovroclaviensis Cantans” uczcił pamięć śp. Wojciecha Kilara minutą ciszy. Oglądając zdjęcia w kronice znowu dzieliliśmy się wrażeniami i wspominaliśmy przygotowania do koncertu. Wspominaliśmy wielki biały namiot „Wieczernik” w którym odbywały się próby z orkiestrą symfoniczną. Tu również zawieraliśmy przyjaźnie w przerwach w pracy nad koncertem inauguracyjnym festiwalu „Gaude Mater’2012”.

Wydarzenia na Jasnej Górze to piękna karta w historii chóru z inowrocławskiego „Korczaka”. Wykonaliśmy monumentalne dzieła instrumentalno-wokalne mistrza Wojciecha Kilara na jego 80 urodzinach, wspólnie z chórami z Krakowa, Białej Podlaskiej, Częstochowy i Tarnowa.

Inovroclaviensis Cantans reprezentuje powiat inowrocławski, Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy, Międzynarodową i Polską Federację Chórów Pueri Cantores.Popularne posty z tego bloga

Gaudeamus Igitur na WSP im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu

Inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu przewodniczył Rektor uczelni dr Wiesław Juchacz wraz z Senatem, a przybyli nań studenci, przedstawiciele instytucji, organizacji, władz samorządowych współpracujący z placówką. W programie uroczystości zabrzmiał dumny hymn „Gaude Mater Polonia” i wielowiekowestudenckie „Gaudeamus Igitur”. Najlepszym studentom roku akademickiego 2016/2017 wręczono nagrody uczelniane, a studenci pierwszego roku otrzymali indeksy po złożeniu uroczystego ślubowania.

Fragmenty koncertu kolęd zespołów z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu

Fragmenty koncertu nagrano telefonem komórkowym - dziękujemy za udostępnienie
Dodatkowo kilka zdjęć z tego występu


„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie

„Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych.Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również doradosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.