Przejdź do głównej zawartości

Prymasowski Koncert Pasyjny w inowrocławskim Miłosierdziu

W sobotni wieczór, 05 kwietnia 2014 w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu wystąpił z „Koncertem Pasyjnym” Chór Prymasowski Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kanonika Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem organisty katedralnego, Ryszarda Superczyńskiego. Chór Prymasowski koncertuje w roku jubileuszu 100-lecia swego istnienia.


Organizatorami koncertu byli: Instytut Prymasa Józefa Glempa i Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Z Chórem Prymasowskim od kilku lat współpracuje chór Inovroclaviensis Cantans z MDK im. J. Korczaka w Inowrocławiu pod kier. artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej  i Danuty Szyma.

W najbliższym czasie chóry - Inovroclaviensis Cantans  wraz z Prymasowskim -uświetnią  liturgię ku czci Św. Wojciecha u stóp Archikatedralnej Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, dnia 4 maja 2014  o godz. 10.00. W tym roku będą to również Ogólnopolskie Uroczystości Dziękczynne za Kanonizację Papieża Jana Pawła II.

Msza dziękczynna będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia.

Geneza Chóru Prymasowskiego:
Chór wywodzi się z kapel istniejących w gnieźnieńskiej katedrze już w XIV wieku, a jako etatowy zespół  "Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis" działał od 1629 roku.  Wskutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński rozwiązał orkiestrę katedralną, rozbudowując chór. Odtąd muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała  Stefana Wyszyńskiego, przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. To jedyny zespół mieniący się tą nazwą i związany bezpośrednio z każdym kolejnym prymasem. Prowadzący chór są mianowani przez arcybiskupów gnieźnieńskich.

Popularne posty z tego bloga

Etiudy czasu pandemii ’2020.

  W zespołach „Inovroclaviensis” śpiewają i muzykują kreatywne grupy dzieci i młodzieży. Są ambitni, pomysłowi  i wytrwali; niektórzy pomimo pandemii dojeżdżają na zajęcia autobusami z małych miejscowości, z okolic Inowrocławia. Oprócz nauki w szkolnej  doskonalą swoje talenty w chórze „Inovroclaviensis Cantans” i zespole „Musica Antiqua Inovroclaviensis”.

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny”

Piknik Historyczny „Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny” - Konstytucja 3Maja, 15lecie Polski w Unii Europejskiej, Rok Stanisława Moniuszki. „Inovroclaviensis Cantans ” – jako gość specjalny szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Górze. Dyrygent Izabela Szyma- Wysocka, akompaniator Danuta Szyma . Partie solo wykonali: Jakub Bednarski, Oliwia Kostkowska, Natalia Kowalkowska, Agnieszka i Ania Smolińskie, Franek Złotecki, Asia Rataj. Chór reprezentuje MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. foto: K. Kowalkowska