Przejdź do głównej zawartości

Prymasowski Koncert Pasyjny w inowrocławskim Miłosierdziu

W sobotni wieczór, 05 kwietnia 2014 w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu wystąpił z „Koncertem Pasyjnym” Chór Prymasowski Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kanonika Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem organisty katedralnego, Ryszarda Superczyńskiego. Chór Prymasowski koncertuje w roku jubileuszu 100-lecia swego istnienia.


Organizatorami koncertu byli: Instytut Prymasa Józefa Glempa i Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Z Chórem Prymasowskim od kilku lat współpracuje chór Inovroclaviensis Cantans z MDK im. J. Korczaka w Inowrocławiu pod kier. artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej  i Danuty Szyma.

W najbliższym czasie chóry - Inovroclaviensis Cantans  wraz z Prymasowskim -uświetnią  liturgię ku czci Św. Wojciecha u stóp Archikatedralnej Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, dnia 4 maja 2014  o godz. 10.00. W tym roku będą to również Ogólnopolskie Uroczystości Dziękczynne za Kanonizację Papieża Jana Pawła II.

Msza dziękczynna będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia.

Geneza Chóru Prymasowskiego:
Chór wywodzi się z kapel istniejących w gnieźnieńskiej katedrze już w XIV wieku, a jako etatowy zespół  "Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis" działał od 1629 roku.  Wskutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński rozwiązał orkiestrę katedralną, rozbudowując chór. Odtąd muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała  Stefana Wyszyńskiego, przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. To jedyny zespół mieniący się tą nazwą i związany bezpośrednio z każdym kolejnym prymasem. Prowadzący chór są mianowani przez arcybiskupów gnieźnieńskich.

Popularne posty z tego bloga

Gaudeamus Igitur na WSP im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu

Inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu przewodniczył Rektor uczelni dr Wiesław Juchacz wraz z Senatem, a przybyli nań studenci, przedstawiciele instytucji, organizacji, władz samorządowych współpracujący z placówką. W programie uroczystości zabrzmiał dumny hymn „Gaude Mater Polonia” i wielowiekowestudenckie „Gaudeamus Igitur”. Najlepszym studentom roku akademickiego 2016/2017 wręczono nagrody uczelniane, a studenci pierwszego roku otrzymali indeksy po złożeniu uroczystego ślubowania.

Fragmenty koncertu kolęd zespołów z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu

Fragmenty koncertu nagrano telefonem komórkowym - dziękujemy za udostępnienie
Dodatkowo kilka zdjęć z tego występu


„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie

„Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych.Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również doradosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.