Przejdź do głównej zawartości

Inovroclaviensis Cantans w Austrii: Melk w Dolinie Wachau, Wiedeń (lipiec 2014)

Śpiew chórów nawet z odległych kontynentów wypełnia latem „muzyczną przestrzeń” zabytków Austrii. Wśród nich był chór „Inovroclaviensis Cantans” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu reprezentujący Polską Federację Chórów Pueri Cantores i PZChiO w Bydgoszczy. Niedawno odbył muzyczną podróż do Austrii, w roku swego Jubileuszu 35 lecia działalności artystycznej. Śpiewał we Wiedniu, Klosterneuburgu oraz Melku w Dolinie Wachau nad Dunajem. Tam swoimi koncertami akcentował polską obecność w kulturze europejskiej.
Niezapomnianym przeżyciem dla „Inovroclaviensis Cantans” był koncert w Opactwie Benedyktyńskim w Melku, uważanym za najcenniejszy zabytek pałacowo-klasztorny Austrii zwany perłą baroku. Na godzinę przed wyznaczonym dla nas terminem śpiewał tu i nagrywał swój występ chór z dalekiej Australii. Liczni turyści zwiedzający ten zabytek są publicznością dla koncertujących chórów, które dla splendoru tego miejsca zjeżdżają z całego świata, żeby tu w Melku wystąpić. Ponadto chór musi spełnić określone wymagania repertuarowe, aby zostać wpisanym do planu koncertów. Ciekawostką literacką jest fakt, że Opactwo Benedyktyńskie w Melku było inspiracją dla włoskiego pisarza Umberta Eco do napisania jednej z jego najsłynniejszych książek pt. „Imię Róży”. To właśnie stąd pochodził Adso główny bohater i narrator powieści.

Kolejny koncert „Inovroclaviensis Cantans” był w Wiedniu-Klosterneuburgu , zabytku pałacowo - sakralnym 900 letniego opactwa Kanoników Regularnych w Austrii i stanowił również dużą atrakcję dla chóru. Zaraz po naszym występie w tym klasztorze śpiewał chór chłopięco-męski z Kalisza. Jeszcze przed koncertem oglądaliśmy eksponaty skarbca i pałacu. Dowiedzieliśmy się też, że w tej dzielnicy miasta znajduje się główna siedziba powiatu wiedeńskiego.

Słowiki z Inowrocławia długo jeszcze będą wspominać swoje koncerty, sympatyczne przyjęcie zarówno w parafii austriackiej Wiednia pw. Tomasza Apostoła jak i w Polskiej Misji Katolickiej zakonu „Zmartwychwstańców” W tych świątyniach śpiewaliśmy całą liturgię muzyczną mszy świętej, a później był koncert. Zwiedzaliśmy wiedeńską starówkę ogrody cesarskie z Zamkiem Schonbrunn, dziedziniec Pałacu Hofburg, gdzie mieszkała cesarzowa Elżbieta Bawarska pieszczotliwie zwana Sissi. Dotknęliśmy także naszej polskiej historii na słynnym wiedeńskim Kahlenbergu poświęconym pamięci króla Jana III Sobieskiego.

W programie naszych koncertów „Musica Sacra” partie solowe śpiewali: Monika Kolska – alt, Tobiasz Woźniak – tenor. Dyrygenci: Izabela Szyma-Wysocka i Danuta Szyma, chórowi akompaniował oraz dał recital organowy Krzysztof Fryska. Projekt był realizowany przez powiat inowrocławski, dyrekcję MDK w Inowrocławiu i Radę Rodziców.


Krzysztof Fryska – rodowity Żninianin, w czerwcu 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną II st. przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie w klasie organów Ryszarda Superczyńskiego. Występował w kraju i Szwecji. Od listopada 2011r. pełni funkcję organisty w parafii NMP KP w Żninie. Jest studentem. Akompaniował chórowi „Inovroclaviensis Cantans” na Festiwalu Musica Antiqua Zneynae w Żninie (2013) oraz na koncertach w Austrii, gdzie w Melku i Wiedniu-Klosterneuburgu wykonał recitale organowe (2014). W najbliższej przyszłości będzie miał wspólny występ z „Inovroclaviensis Cantans” w bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu. Pomimo tego, że Krzysztof Fryska swoją przyszłość wiąże z zawodem magistra farmacji, to muzyka i gra na organach stanowią ważną część jego życia.

Popularne posty z tego bloga

„Inovroclaviensis” z MDK Inowrocław ”Dla Niepodległej”

26. Edycja Ogólnopolskich Warsztatów Zespołów Muzyki Dawnej w Kamieniu Pomorskim uczciła koncertami „Rok Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski”, lipiec 2018. Muzyka dawnych czasów gościła przez 9 kolejnych dni w Świnoujściu, Konarzewie k. Gryfic, Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, na Wyspie Wolin, w Niechorzu, Gryficach, Dziwnowie, Pobierowie. Mrzeżynie, Goleniowie iDziwnówku. Cykl koncertów „Dla Niepodległej” zainaugurowała „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK im. J. Korczaka z Inowrocławia, dając koncert w kamieńskiej katedrze pw. Św. Ottona, która jest słynna z międzynarodowego festiwalu organowego. Na zakończenie tego projektu edukacyjnego odbył się koncertgalowy wszystkich zespołów, również w tej katedrze. Oto wykonawcy koncertów „DlaNiepodległej”. · Zespół muzyki dawnej „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z Inowrocławia, kier. art. Danuta Szyma i dr Izabela Szyma –Wysocka · Zespół pieśni dawnej „Canto Choralis” - Drezdenko, dyrygent Adam Deneka ·Radosław Dembiński, solista i…

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Koncert „Inovroclaviensis”: klasztor oo.Paulinów, Łukęcin, Gmina Dziwnów

Kolejny koncert „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK w Inowrocławiu,rozbrzmiewał nad samiutkimmorzem w świątyni klasztoruoo. Paulinów w Łukęcinie. Było to muzyczne wydarzenie z cyklu nadmorskich koncertów„Dla Niepodległej”w Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski 1918 – 2018. Ten programrealizowały zespoły młodzieżowe uczestniczące w26.Edycji Ogólnopolskich WarsztatówZespołów Muzyki Dawnej,z baząedukacyjną w Kamieniu Pomorskim. ZespółzInowrocławia tworząmłodzi  pasjonaci  muzyki dawneji kultury dworu polskiego jako dziedzictwa europejskiego. Klimat dawnych  epoktworzysubtelna muzyka, renesansowe kostiumy,historyczne instrumentyoraz pieśni i tańce z dworów Europy. Repertuarzespołu obejmuje muzykę świecką i sakralną szczególnie renesansu do początkubaroku. W programie tym są również dawne pieśni patriotyczne. Koncert subtelnej, dostojnej muzyki ukazał słuchaczom wielowiekowe korzenie kultury polskiej osadzone wdziedzictwie kultury Europy.Kier. art. zespołu prowadzą: Danuta Szyma i …