Przejdź do głównej zawartości

„Inovroclaviensis” na Jasnej Górze z „Krajowymi Wodociągami”

W Dniu Papieskim chór „Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Bazylice Jasnogórskiej, a „Musica Antiqua Inovroclaviensis” koncertowała w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze.

Towarzyszyliśmy artystycznie i duchowo wspaniałej ekipie ludzi pracy z „Inowrocławskich Wodociągów” na ogólnopolskim pielgrzymim spotkaniu resortowym.
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, pod takim hasłem przebiegała 25. Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska na Jasnej Górze. Na tegoroczne spotkanie w dniach 10-11 października 2015  przybyło około 3 tysiące osób.
Organizatorami tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki była Krajowa Rada Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów i Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Inowrocławiu i Miasto Inowrocław.

W sobotę 10.10.2015 po  Hymnie do Patrona Świętego Franciszka i wykładzie inaugurującym jubileuszową pielgrzymkę odbył się koncert zespołu muzyki dawnej „Musica Antiqua Inovroclaviensis” (skład kameralny „Inovroclaviensis Cantans”) z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowroclawiu.  Program koncertu stanowiła przede wszystkim dawna muzyka polska, patriotyczno-sakralna. Koncertu słuchali pielgrzymi wodociągów z całej Polski. Występ młodych inowrocławskich artystów został przyjęty z wielkim uznaniem co znalazło wyraz w  specjalnym podziękowaniu Krajowego Duszpasterstwa Wodociągów w Katowicach za muzyczną ucztę.

W niedzielę 11.10.2015 centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył  ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski w koncelebrze duszpasterzy środowiska zawodowego. Liturgię muzyczną całej mszy św. śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans”. Partie solowe wykonali Kasia Andryszak, Kacper Świtaj i Sebastian Giemza.Na szczególną uwagę zasługuje fragment homilii, cytuję  „Wy wodociągowcy troszczycie  się o wodę i środowisko naturalne. Ale, zaznaczył Prymas,  również  troska o wodę i naturalne środowisko nie może być tylko zadaniem pracowników wodociągów, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, ale dotyczy nas wszystkich”.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: ks. Grzegorz Krząkała, duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz ks. Jerzy Bryła z Krakowa, ks. Radosław Orchowicz z Inowrocławia. Na 126 głosowych organach Bazyliki Jasnogórskiej akompaniował chórowi Krzysztof Fryska organista z bazyliki Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Dyrygenci zespołów: Izabela Szyma-Wysocka i Danuta Szyma. Chórzyści  „Inovroclaviensis  Cantans” dziękują, że mogli ofiarować piękną muzykę i śpiew ludziom pracy w momencie  ich ważnych duchowych przeżyć. Dlatego ślemy  w tym miejscu szczególne ukłony Prezesowi „Wodociągów”  panu Stanisławowi Kowalewskiemu i koordynatorowi wyjazdu panu Sławomirowi Dworkowi. Chór reprezentuje Powiat Inowrocławski i Polską Federację Pueri Cantores.
Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Wyśpiewaliśmy życzenia......

Na jubileuszu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w
Toruniu, specjalne życzenia wypowiedziane sztuką renesansu złożył również
najmłodszy gość koncertu „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK im.
Janusza Korczaka w Inowrocławiu.
fot. K.Kowalkowska

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chór…