Przejdź do głównej zawartości

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas.

„Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.
Koncert w  rodzinnej  miejscowości naszych długoletnich chórzystów, braci  Kacpra i Konrada Świtajów był dla dyrygentów Danuty  Szyma i Izabeli Szyma-Wysockiej  wraz z całym zespołem ważnym kulturalnym przeżyciem. Wierni  wyrazili swoje zadowolenie oklaskami.  Tradycyjne świąteczno-kolędowe spotkanie zakończyło się obiadem  w miejscowej restauracji  z udziałem księdza proboszcza i zaproszonych gości. Miło wspominamy też kujawską gościnę dla chóru  u państwa Małgorzaty i Kazimierza Jędrasików ze Ściborza, po uroczystości odpustowej w Orłowie. Ich syn Karol,  obecnie student jest naszym wieloletnim chórzystą. Razem z nami przyjechała też kolędować była chórzystka Julka Dąbrowska, której rodzina  szukając pracy wyprowadziła  się do Tomaszowa Mazowieckiego.

Wolontariat rodziców na rzecz  chóru jest zawsze wielkim wsparciem  dla polskiej kultury i tradycji i samych chórzystów . Wielkie podziękowania należą się państwu Katarzynie i Mirosławowi Kowalkowskim, rodzicom  Natalii za  bibliotekę nutową i rejestr wydarzeń. Marcinowi Wysockiemu,  tacie Weroniki  za stronę medialną, a mamie Kamili, pani Gosi Pozimce za uaktualnienie kroniki. Do grupy wolontariuszy  należą także rodzice Damiana, państwo Monika i Robert Urbaniakowie.  Sumując ostatnie lata  wolontariatu, należy napisać, że  młodzież naszego chóru jest dumna ze swoich wspaniałych rodziców, także tych anonimowych w działaniach.

Tuczno  było niegdyś królewszczyzną w starostwie inowrocławskim Zabytki Tuczna stanowią kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz  Pałac neoklasycystyczny  z  XIX wieku w którym obecnie mieści się szkoła. Natomiast parafia powstała już w XIII wieku, kiedy książęta kujawscy ufundowali tu kościół pw. Świętych  Apostołów  Piotra i Pawła. Pierwsza informacja źródłowa pochodzi z dokumentu księżnej Salomei, wdowy po księciu kujawskim Ziemomyśle wystawionym 27.IV.1292 r. Obecna świątynia jest czwartą z kolei. Została zbudowana w 1890 roku w stylu neogotyckim.

Król Kazimierz  Wielki  zapisał w testamencie księciu słupskiemu Kazimierzowi (Kaźkowi) północną część kasztelanii inowrocławskiej wokół Tuczna (terytorium tuczeńskie). W 1377 r., po śmierci Kaźka, rządy nad Kujawami inowrocławskimi objął z nadania Ludwika Węgierskiego książę Władysław Opolczyk. Nowy władca wystawił w Tucznie 26.III.1380 r. przywilej dla inowrocławskich tkaczy sukna. 25.I.1390 r. Opolczyk zapisał ziemię tuczeńską w posagu swej córce Jadwidze, wydanej za brata Jagiełły księcia Wigunta - Aleksandra. 

Po rychłej śmierci Wigunta - Aleksandra i usunięciu Władysława Opolczyka, w 1392 r. ziemia tuczeńska wraz z całymi Kujawami zachodnimi powróciła pod władzę królewską. W czasie wojny z Zakonem Krzyżackim, Władysław Jagiełło idąc z wojskiem w celu oswobodzenia Bydgoszczy z rąk krzyżackich, obozował 28.IX.1409 r. nad brzegami jeziora w Tucznie

Ostatni właściciele Tuczna to wielce patriotyczny  polski ród Wichlińskich, którzy całą rodziną brali udział w powstaniu wielkopolskim.  Justyna Wichlińska założyła oddział Czerwonego Krzyża w Inowrocławiu. Ród ten był także właścicielem majątków Helenowo i Turlejewo aż do 1939 r.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, St. KacperskiPopularne posty z tego bloga

Etiudy czasu pandemii ’2020.

  W zespołach „Inovroclaviensis” śpiewają i muzykują kreatywne grupy dzieci i młodzieży. Są ambitni, pomysłowi  i wytrwali; niektórzy pomimo pandemii dojeżdżają na zajęcia autobusami z małych miejscowości, z okolic Inowrocławia. Oprócz nauki w szkolnej  doskonalą swoje talenty w chórze „Inovroclaviensis Cantans” i zespole „Musica Antiqua Inovroclaviensis”.

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny”

Piknik Historyczny „Dźwięki i Barwy Naszej Ojczyzny” - Konstytucja 3Maja, 15lecie Polski w Unii Europejskiej, Rok Stanisława Moniuszki. „Inovroclaviensis Cantans ” – jako gość specjalny szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Górze. Dyrygent Izabela Szyma- Wysocka, akompaniator Danuta Szyma . Partie solo wykonali: Jakub Bednarski, Oliwia Kostkowska, Natalia Kowalkowska, Agnieszka i Ania Smolińskie, Franek Złotecki, Asia Rataj. Chór reprezentuje MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. foto: K. Kowalkowska