Przejdź do głównej zawartości

„Musica Antiqua Inovroclaviensis” koncertuje na Wybrzeżu Bałtyku

Zespół  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” uczestniczył w Ogólnopolskich  Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej, które po raz pierwszy odbywały się  w Kamieniu Pomorskim. Utalentowana młodzież przebywała tutaj od  01-10.07.2016  na zaproszenie dziekana  ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, piastującego urząd proboszcza  katedry pw. Świętego Ottona.  Dyrektorem artystycznym  koncertów i warsztatów był znany i ceniony animator muzyki zespołowej pan Adam Deneka z Bierzwnika.  Koncerty  zespołów  z różnych stron Polski, które uczestniczyły  w tych warsztatach, miały wymiar ponad diecezjalny i włączyły się swoim działaniem w  polskie preludium  do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Przez 10 dni rozbrzmiewała muzyka  wzdłuż Wybrzeża Bałtyku  koncertami zespołów z Białegostoku, Jeleniej Góry, Świeradowa Zdroju, Inowrocławia, Drezdenka k.Gorzowa Wlkp. Zespół z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pierwszy swój koncert dał na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sali Księcia Bogusława. Kolejne koncerty zespołów odbywały się  w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim, Wisełce, Pobierowie, Międzywodziu, Rewalu, wyspie Wolin i kilku jeszcze innych  nadmorskich miejscowościach. W czasie wolnym od muzykowania Inowrocławianie spacerowali „na bosaka” brzegiem morza w Międzyzdrojach i Dziwnowie. Zwiedzili przystań jachtową w Kamieniu Pomorskim. Oglądali z przewodnikiem miniatury latarni morskich  w muzeum w Dziwnowie.  Zespoły  uświetniły inaugurację „Jarmarku Ottońskiego”.  Na zakończenie warsztatów odbył się wielki wspólny koncert galowy w kamieńskiej katedrze. Własnie w tej  katedrze Kamienia Pomorskiego odbywają się przecież słynne  festiwale muzyki organowej. Zobaczymy, gdzie za rok zawieje nasz zespół mitologiczna harfa Eola.

Bogaty program koncertowy zespołu  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” pod kierownictwem  artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma  stanowiły utwory sakralne (akcent jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski,  Światowego Roku Miłosierdzia Bożego)  oraz  repertuar świecki w tym  tańce dworskie. Koncerty  naszego zespołu  tworzą  niepowtarzalny klimat dawnych epok,  piękne widowisko muzyczne ukazujące  kulturę polską epoki renesansu, na tle dworów Europy. Zespół nasz każdym koncertem  wzbudzał podziw słuchaczy.

Nad Bałtykiem reprezentowaliśmy  Powiat Inowrocławski, Gminę Inowrocław, Polską Federację Pueri Cantores.  Pobyt uczestników finansowali rodzice i anonimowy sponsor. Rozsławialiśmy nasz region Kujawsko-Pomorski  również informacją o najnowszych odkryciach dotyczących osady blisko Inowrocławia,  Kruszy Zamkowej, słynnego Askaukalis, emporium z okresu rzymskiego, położonego na Szlaku Bursztynowym. Według najnowszych odkryć jest to najstarsza miejscowość  w Polsce. Wiadomość ową zamieściliśmy w folderze zespołu, który zabierali  słuchacze  naszych nadmorskich koncertów.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, D. Szyma


Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.