Przejdź do głównej zawartości

„Musica Antiqua Inovroclaviensis” koncertuje na Wybrzeżu Bałtyku

Zespół  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” uczestniczył w Ogólnopolskich  Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej, które po raz pierwszy odbywały się  w Kamieniu Pomorskim. Utalentowana młodzież przebywała tutaj od  01-10.07.2016  na zaproszenie dziekana  ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, piastującego urząd proboszcza  katedry pw. Świętego Ottona.  Dyrektorem artystycznym  koncertów i warsztatów był znany i ceniony animator muzyki zespołowej pan Adam Deneka z Bierzwnika.  Koncerty  zespołów  z różnych stron Polski, które uczestniczyły  w tych warsztatach, miały wymiar ponad diecezjalny i włączyły się swoim działaniem w  polskie preludium  do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Przez 10 dni rozbrzmiewała muzyka  wzdłuż Wybrzeża Bałtyku  koncertami zespołów z Białegostoku, Jeleniej Góry, Świeradowa Zdroju, Inowrocławia, Drezdenka k.Gorzowa Wlkp. Zespół z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pierwszy swój koncert dał na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sali Księcia Bogusława. Kolejne koncerty zespołów odbywały się  w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim, Wisełce, Pobierowie, Międzywodziu, Rewalu, wyspie Wolin i kilku jeszcze innych  nadmorskich miejscowościach. W czasie wolnym od muzykowania Inowrocławianie spacerowali „na bosaka” brzegiem morza w Międzyzdrojach i Dziwnowie. Zwiedzili przystań jachtową w Kamieniu Pomorskim. Oglądali z przewodnikiem miniatury latarni morskich  w muzeum w Dziwnowie.  Zespoły  uświetniły inaugurację „Jarmarku Ottońskiego”.  Na zakończenie warsztatów odbył się wielki wspólny koncert galowy w kamieńskiej katedrze. Własnie w tej  katedrze Kamienia Pomorskiego odbywają się przecież słynne  festiwale muzyki organowej. Zobaczymy, gdzie za rok zawieje nasz zespół mitologiczna harfa Eola.

Bogaty program koncertowy zespołu  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” pod kierownictwem  artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma  stanowiły utwory sakralne (akcent jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski,  Światowego Roku Miłosierdzia Bożego)  oraz  repertuar świecki w tym  tańce dworskie. Koncerty  naszego zespołu  tworzą  niepowtarzalny klimat dawnych epok,  piękne widowisko muzyczne ukazujące  kulturę polską epoki renesansu, na tle dworów Europy. Zespół nasz każdym koncertem  wzbudzał podziw słuchaczy.

Nad Bałtykiem reprezentowaliśmy  Powiat Inowrocławski, Gminę Inowrocław, Polską Federację Pueri Cantores.  Pobyt uczestników finansowali rodzice i anonimowy sponsor. Rozsławialiśmy nasz region Kujawsko-Pomorski  również informacją o najnowszych odkryciach dotyczących osady blisko Inowrocławia,  Kruszy Zamkowej, słynnego Askaukalis, emporium z okresu rzymskiego, położonego na Szlaku Bursztynowym. Według najnowszych odkryć jest to najstarsza miejscowość  w Polsce. Wiadomość ową zamieściliśmy w folderze zespołu, który zabierali  słuchacze  naszych nadmorskich koncertów.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, D. Szyma


Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Wyśpiewaliśmy życzenia......

Na jubileuszu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w
Toruniu, specjalne życzenia wypowiedziane sztuką renesansu złożył również
najmłodszy gość koncertu „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK im.
Janusza Korczaka w Inowrocławiu.
fot. K.Kowalkowska

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chór…