Przejdź do głównej zawartości

„Musica Antiqua Inovroclaviensis” koncertuje na Wybrzeżu Bałtyku

Zespół  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” uczestniczył w Ogólnopolskich  Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej, które po raz pierwszy odbywały się  w Kamieniu Pomorskim. Utalentowana młodzież przebywała tutaj od  01-10.07.2016  na zaproszenie dziekana  ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, piastującego urząd proboszcza  katedry pw. Świętego Ottona.  Dyrektorem artystycznym  koncertów i warsztatów był znany i ceniony animator muzyki zespołowej pan Adam Deneka z Bierzwnika.  Koncerty  zespołów  z różnych stron Polski, które uczestniczyły  w tych warsztatach, miały wymiar ponad diecezjalny i włączyły się swoim działaniem w  polskie preludium  do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Przez 10 dni rozbrzmiewała muzyka  wzdłuż Wybrzeża Bałtyku  koncertami zespołów z Białegostoku, Jeleniej Góry, Świeradowa Zdroju, Inowrocławia, Drezdenka k.Gorzowa Wlkp. Zespół z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pierwszy swój koncert dał na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sali Księcia Bogusława. Kolejne koncerty zespołów odbywały się  w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim, Wisełce, Pobierowie, Międzywodziu, Rewalu, wyspie Wolin i kilku jeszcze innych  nadmorskich miejscowościach. W czasie wolnym od muzykowania Inowrocławianie spacerowali „na bosaka” brzegiem morza w Międzyzdrojach i Dziwnowie. Zwiedzili przystań jachtową w Kamieniu Pomorskim. Oglądali z przewodnikiem miniatury latarni morskich  w muzeum w Dziwnowie.  Zespoły  uświetniły inaugurację „Jarmarku Ottońskiego”.  Na zakończenie warsztatów odbył się wielki wspólny koncert galowy w kamieńskiej katedrze. Własnie w tej  katedrze Kamienia Pomorskiego odbywają się przecież słynne  festiwale muzyki organowej. Zobaczymy, gdzie za rok zawieje nasz zespół mitologiczna harfa Eola.

Bogaty program koncertowy zespołu  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” pod kierownictwem  artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma  stanowiły utwory sakralne (akcent jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski,  Światowego Roku Miłosierdzia Bożego)  oraz  repertuar świecki w tym  tańce dworskie. Koncerty  naszego zespołu  tworzą  niepowtarzalny klimat dawnych epok,  piękne widowisko muzyczne ukazujące  kulturę polską epoki renesansu, na tle dworów Europy. Zespół nasz każdym koncertem  wzbudzał podziw słuchaczy.

Nad Bałtykiem reprezentowaliśmy  Powiat Inowrocławski, Gminę Inowrocław, Polską Federację Pueri Cantores.  Pobyt uczestników finansowali rodzice i anonimowy sponsor. Rozsławialiśmy nasz region Kujawsko-Pomorski  również informacją o najnowszych odkryciach dotyczących osady blisko Inowrocławia,  Kruszy Zamkowej, słynnego Askaukalis, emporium z okresu rzymskiego, położonego na Szlaku Bursztynowym. Według najnowszych odkryć jest to najstarsza miejscowość  w Polsce. Wiadomość ową zamieściliśmy w folderze zespołu, który zabierali  słuchacze  naszych nadmorskich koncertów.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, D. Szyma


Popularne posty z tego bloga

Gaudeamus Igitur na WSP im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu

Inauguracji roku akademickiego 2017/2018 na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu przewodniczył Rektor uczelni dr Wiesław Juchacz wraz z Senatem, a przybyli nań studenci, przedstawiciele instytucji, organizacji, władz samorządowych współpracujący z placówką. W programie uroczystości zabrzmiał dumny hymn „Gaude Mater Polonia” i wielowiekowestudenckie „Gaudeamus Igitur”. Najlepszym studentom roku akademickiego 2016/2017 wręczono nagrody uczelniane, a studenci pierwszego roku otrzymali indeksy po złożeniu uroczystego ślubowania.

Fragmenty koncertu kolęd zespołów z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu

Fragmenty koncertu nagrano telefonem komórkowym - dziękujemy za udostępnienie
Dodatkowo kilka zdjęć z tego występu


„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie

„Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych.Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również doradosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.