Przejdź do głównej zawartości

2017 Rok Tadeusza Kościuszki w szkole Polskich Olimpijczyków


21 kwietnia 2017, w Szkole Podstawowej w Górze odbył się „Piknik Historyczny”. Uroczystość poświęconą 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki uświetnił śpiew chóru „Inovroclaviensis Cantans” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, który pod  kier. Izabeli Szyma-Wysockiej wykonał pieśni z okresu insurekcji kościuszkowskiej, akompaniowała Danuta Szyma. Słowo o życiu i działalności Naczelnika ze słynną Jego przysięgą na krakowskim Rynku przygotowały dzieci z miejscowej szkoły im. Polskich Olimpijczyków w Górze,  w reżyserii  polonistki Grażyny Sobeckiej.


Po części artystycznej były dalsze atrakcje.  Można było obejrzeć wystawę pamiątek z okresu kościuszkowskiego prezentowaną przez regionalistę  pana Tadeusza Konieczkę, także medialną prezentację o Kościuszce przygotowaną przez panią Iwonę Przybyłę, mobilnego doradcę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzieci wykonały "krakuskę" według wskazówek pani archeolog Doroty Dominiczak-Głowackiej. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Koła Góra przygotowały poczęstunek. Odbyła się też pokazowa musztra dziewcząt klasy mundurowej  trenera Piotra Baranowskiego  z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu. Kościuszkowskie spotkanie z historią zaszczycili swoją obecnością goście z Rady Gminy z panią Małgorzatą Makowiecką, pan Waldemar Zieliński, pan Andrzej Kozłowski oraz ksiądz proboszcz Krzysztof Andrzejewski. Chór dziękuje za miłą gościnę. To były pełne emocji chwile!!!Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Festiwal Muzycznych Interpretacji Konstelacje ‘2017”, Inowrocław.

Organizator festiwalu: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie   „Cantio” w dniach od 23 do 25 czerwca 2017. Festiwal ma ciekawą formułę otwartych wernisaży, recitali i koncertów.         Tegoroczna inauguracja „FIM Konstelacje’2017” miała miejsce 23 czerwca   o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu. Tutaj właśnie prezentowano rękodzieło, sztukę malarską i teatralną. W holu domu kultury odbył się wernisaż pracowni plastycznych Agnieszki Tylińskiej - Sopolińskiej i Andrzeja Bronieckiego oraz pracowni artystyczno-krawieckiej Anny Sopolińskiej. Następnie o godz. 18.00,   w sali widowiskowej przedstawiono widzom monodram Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Małgorzaty Wojciechowskiej.

Ingres Prymasa Polski- chóry: Inovroclaviensis & Archikatedralny Prymasowski

Połączone chóry - Inovroclaviensis z MDK w Inowrocławiu, zrzeszony w Federacji Pueri Cantores i Archikatedralny Prymasowski - śpiewały Magnificat Jacka Różyckiego na Ingresie Prymasa Polski Abpa Henryka Józefa Muszyńskiego metropolity gnieźnieńskiego w czasie mszy św. w bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie w dniu 19 grudnia 2009. Dzieło zostało wykonane z obsadą instrumentalną na septet instrumentów dętych blaszanych, dwoje skrzypiec ( Izabela Duda, Jacek Kaczor) i organy (Ryszard Superczyński). Chóry przygotowali dyrygenci: Danuta Szyma , Izabela Szyma -Wysocka, Bogdan Olszak, ks. prof. Dariusz Sobczak.