Przejdź do głównej zawartości

„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie


 „Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych. Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również do  radosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.

Oprócz chórów koncertujących Rzeszów gościł reprezentantów narodowych Federacji Pueri Cantores, którzy działają na wszystkich kontynentach. Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Da pacem, Domine, in diebus nostris” (Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem).
W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie władz regionu z przedstawicielami duchowieństwa, dyrygentami i delegacjami chórów.  Jestem dumna, że dzięki talentom młodych śpiewaków, modlitwa o pokój na świecie wybrzmi właśnie z Rzeszowa – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania w urzędzie. W Rzeszowie i pobliskich miastach rozbrzmiewało jednocześnie 9 koncertów w ramach „Nocy Chórów” Pueri Cantores.
Kulminacyjnym punktem kongresu był koncert galowy w katedrze rzeszowskiej. Chóry dokonały historycznego prawykonania dzieła „Da pacem Domine” rzeszowskiego kompozytora Dominika Lasoty. Kongres był okazją do wspólnej modlitwy o pokój, wymiany doświadczeń oraz spotkań chórzystów z całej Polski, także też z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier. Organizatorzy podkreślają, że spotkanie młodych śpiewaków jest także uznaniem piękna muzyki sakralnej i wartości chrześcijańskich. Jest to wspólne dziedzictwo historyczne, społeczne i kulturalne narodów.
Polska Federacja PUERI CANTORES została utworzona w 1992 roku w Tarnowie i jest członkiem Międzynarodowej Federacji PUERI CANTORES. Federacja powstała w 1944 roku w Paryżu. Działa w ramach struktur Kościoła Katolickiego oraz podlega Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Istnieje w blisko 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki. Tworzą ją chóry chłopięce, a także dziewczęce i młodzieżowe. Chrześcijański system wartości stanowi podstawę ich życia i postępowania – tak mówił do chórów Pueri Cantores w Rzymie 1999 roku Jan Paweł II – Macie ważną rolę do spełnienia w życiu Kościoła. Jesteście małymi posłańcami Piękna. Na terenie Polski działa obecnie 37 zespołów zrzeszonych w PFPC. Realizują one elitarną misję federacji przez pielęgnowanie muzyki sakralnej dawnej i współczesnej. Główną ideą głoszoną przez PUERI CANTORES jest zawołanie założyciela organizacji, Ojca Fernanda Mailett: Pueri omnes in diebus venturis pacem Dei cantabunt! (Jutro wszystkie dzieci świata będą śpiewać Pokój Boży!).
Do tej pory zjazdy polskiej federacji odbyły się w następujących miastach Polski: Tarnów (1997), Kraków (2000), Poznań (2003), Toruń (2006), Nowy Sącz (2008), Siedlce – Biała Podlaska (2010), Częstochowa (2012), Poznań (2015). Kraków w 2007 gościł aż 90 chórów z całego świata, w ramach 34.Światowego Kongresu Federacji Pueri Cantores.
Popularne posty z tego bloga

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas. „Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.

Medal Unii Lubelskiej, koncerty chórów, Lublin z Pueri Cantores’2019

X Kongres Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores odbywał się niedawno w Lublinie, w roku  obchodów  450 lecia Unii Polsko – Litewskiej oraz 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Hymn kongresu  z tytułem „Abyśmy byli jedno”  (Ut Unum Sint).  zagościł  w  myśli i sercach  młodych  śpiewaków z chórów uczestniczących w X Jubileuszowym Kongresie. Miasto Lublin gościło z tej okazji aż 23 chóry z samej Polski  oraz  chóry z międzynarodowej Federacji Pueri Cantores  z  Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Węgier   uczestniczące  w kongresie.( razem ponad 800 chórzystów).  Inowrocławianie wzięli udział w uroczystej inauguracji kongresu, także w muzycznej  modlitwie o Pokój na świecie i niesamowitym  wydarzeniu muzycznym kongresu w  „Nocy Chórów”, której koncerty odbyły się w kościołach Lublina i regionu,  Kazimierzu Dolnym, Lubartowie, Chełmie i  Puławach.  Chór z „Korczaka” wyśpiewał  „Noc Chórów” w uroczym Kazimierzu Dolnym, w świątyni p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja z udziałem chó