Przejdź do głównej zawartości

„Da Pacem Domine” i ”Noc Chórów” w Rzeszowie


 „Inovroclaviensis Cantans” uczestniczył w 9. Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w Rzeszowie od 7-9.09.2017 z udziałem 26 polskich i 5 chórów zagranicznych. Świętowano jubileusz 25 lecia tej federacji, nawiązując również do  radosnych obchodów nadchodzącej 100r. Niepodległości Polski.

Oprócz chórów koncertujących Rzeszów gościł reprezentantów narodowych Federacji Pueri Cantores, którzy działają na wszystkich kontynentach. Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Da pacem, Domine, in diebus nostris” (Obdarz, Panie, nasze czasy pokojem).
W Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie władz regionu z przedstawicielami duchowieństwa, dyrygentami i delegacjami chórów.  Jestem dumna, że dzięki talentom młodych śpiewaków, modlitwa o pokój na świecie wybrzmi właśnie z Rzeszowa – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania w urzędzie. W Rzeszowie i pobliskich miastach rozbrzmiewało jednocześnie 9 koncertów w ramach „Nocy Chórów” Pueri Cantores.
Kulminacyjnym punktem kongresu był koncert galowy w katedrze rzeszowskiej. Chóry dokonały historycznego prawykonania dzieła „Da pacem Domine” rzeszowskiego kompozytora Dominika Lasoty. Kongres był okazją do wspólnej modlitwy o pokój, wymiany doświadczeń oraz spotkań chórzystów z całej Polski, także też z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier. Organizatorzy podkreślają, że spotkanie młodych śpiewaków jest także uznaniem piękna muzyki sakralnej i wartości chrześcijańskich. Jest to wspólne dziedzictwo historyczne, społeczne i kulturalne narodów.
Polska Federacja PUERI CANTORES została utworzona w 1992 roku w Tarnowie i jest członkiem Międzynarodowej Federacji PUERI CANTORES. Federacja powstała w 1944 roku w Paryżu. Działa w ramach struktur Kościoła Katolickiego oraz podlega Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Istnieje w blisko 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki. Tworzą ją chóry chłopięce, a także dziewczęce i młodzieżowe. Chrześcijański system wartości stanowi podstawę ich życia i postępowania – tak mówił do chórów Pueri Cantores w Rzymie 1999 roku Jan Paweł II – Macie ważną rolę do spełnienia w życiu Kościoła. Jesteście małymi posłańcami Piękna. Na terenie Polski działa obecnie 37 zespołów zrzeszonych w PFPC. Realizują one elitarną misję federacji przez pielęgnowanie muzyki sakralnej dawnej i współczesnej. Główną ideą głoszoną przez PUERI CANTORES jest zawołanie założyciela organizacji, Ojca Fernanda Mailett: Pueri omnes in diebus venturis pacem Dei cantabunt! (Jutro wszystkie dzieci świata będą śpiewać Pokój Boży!).
Do tej pory zjazdy polskiej federacji odbyły się w następujących miastach Polski: Tarnów (1997), Kraków (2000), Poznań (2003), Toruń (2006), Nowy Sącz (2008), Siedlce – Biała Podlaska (2010), Częstochowa (2012), Poznań (2015). Kraków w 2007 gościł aż 90 chórów z całego świata, w ramach 34.Światowego Kongresu Federacji Pueri Cantores.
Popularne posty z tego bloga

„Inovroclaviensis” z MDK Inowrocław ”Dla Niepodległej”

26. Edycja Ogólnopolskich Warsztatów Zespołów Muzyki Dawnej w Kamieniu Pomorskim uczciła koncertami „Rok Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski”, lipiec 2018. Muzyka dawnych czasów gościła przez 9 kolejnych dni w Świnoujściu, Konarzewie k. Gryfic, Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, na Wyspie Wolin, w Niechorzu, Gryficach, Dziwnowie, Pobierowie. Mrzeżynie, Goleniowie iDziwnówku. Cykl koncertów „Dla Niepodległej” zainaugurowała „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK im. J. Korczaka z Inowrocławia, dając koncert w kamieńskiej katedrze pw. Św. Ottona, która jest słynna z międzynarodowego festiwalu organowego. Na zakończenie tego projektu edukacyjnego odbył się koncertgalowy wszystkich zespołów, również w tej katedrze. Oto wykonawcy koncertów „DlaNiepodległej”. · Zespół muzyki dawnej „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z Inowrocławia, kier. art. Danuta Szyma i dr Izabela Szyma –Wysocka · Zespół pieśni dawnej „Canto Choralis” - Drezdenko, dyrygent Adam Deneka ·Radosław Dembiński, solista i…

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis

Chór Inovroclaviensis Cantans / zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu,  powiat inowrocławski Kierownictwo artystyczne:  Izabela Szyma –Wysocka,  Danuta Szyma Polska i Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores – IFPC Polski Związek Chórów i Orkiestr O/ Bydgoszcz Archidiecezja Gnieźnieńska

Koncert „Inovroclaviensis”: klasztor oo.Paulinów, Łukęcin, Gmina Dziwnów

Kolejny koncert „Musica Antiqua Inovroclaviensis” z MDK w Inowrocławiu,rozbrzmiewał nad samiutkimmorzem w świątyni klasztoruoo. Paulinów w Łukęcinie. Było to muzyczne wydarzenie z cyklu nadmorskich koncertów„Dla Niepodległej”w Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski 1918 – 2018. Ten programrealizowały zespoły młodzieżowe uczestniczące w26.Edycji Ogólnopolskich WarsztatówZespołów Muzyki Dawnej,z baząedukacyjną w Kamieniu Pomorskim. ZespółzInowrocławia tworząmłodzi  pasjonaci  muzyki dawneji kultury dworu polskiego jako dziedzictwa europejskiego. Klimat dawnych  epoktworzysubtelna muzyka, renesansowe kostiumy,historyczne instrumentyoraz pieśni i tańce z dworów Europy. Repertuarzespołu obejmuje muzykę świecką i sakralną szczególnie renesansu do początkubaroku. W programie tym są również dawne pieśni patriotyczne. Koncert subtelnej, dostojnej muzyki ukazał słuchaczom wielowiekowe korzenie kultury polskiej osadzone wdziedzictwie kultury Europy.Kier. art. zespołu prowadzą: Danuta Szyma i …